Hoxha: Derisa Radoiqiç dhe grupi i tij janë të lirë, rreziku mbetet i lartë

Prishtinë | 26 Mar 2024 | 14:41 | Nga Natyra Salihaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, ka deklaruar se rreziku është aktiv, derisa grupi i Radoiçiqit vazhdon të qëndrojë në kufi të Kosovës, raporton Ekonomia Online.

Ai tha se kanë vërejtur lëvizje të forcave serbe në kufirin e vendit, për çka shtoi se i kanë monitoruar në bashkëpunim edhe me KFOR-in dhe EULEX-in.

Ai nuk komentoi deklarimet e kryeministrit Albin Kurti, veçse shtoi se në afërsi të kufirit të Kosovës ka pasur lëvizje të forcave serbe.

“Tash ne nuk mundemi me i komentu definimet e subjekteve politike në këtë rast edhe të kryeministrit. Ajo se çka mundemi me thënë është se Policia e Kosovës i ka kapacitetet e veta edhe në funksion edhe të ngritura në nivelin më të lartë të gatishmërisë me qëllim që çdo sulm, tentativë, stabilizim të vendit me i dal ballë dhe me e kry detyrën me sukses. Ka pas lëvizje të forcave serbe në kufi të Republikës së Kosovës ne i kemi vërejtur dhe i kemi monitoruar. Faktikisht ne jemi duke punuar me KFOR-in dhe EULEX-in atje kemi batoni të përbashkëta KFOR-i ka shtuar prezencën e vetë dhe me ushtarët atje dhe me teknikë kështu që duhet me shpresu që të mos kemi telashe serioze. Sidoqoftë derisa Radoiçiq dhe grupi i tij terrorist vazhdon të jetë i lirë dhe vazhdon të qëndrojë në kufi të Kosovës rreziku është akoma më aktiv”, u shpreh Hoxha pas përfundimit të Komisionit”, tha Hoxha pas raportimit në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes.

Në takimin e djeshëm të Ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe Sindikatës së Policisë së Kosovës, Hoxha tha se kanë diskutuar për adresimin e 14 kërkesave.

Drejtori i PK-së tha se po punojnë për përmirësimin e kushteve, përfshirë uniformën, ushqimin e transportin.

“Dje kemi pas takim me ministrin Sveçla dhe me kryetarin e Sindikatës së Policisë së Kosovës kemi diskutuar për anëtarësimin e kërkesave çështjeve që i ka ngritur Sindikata që është një numër prej 14 dhe po punojmë që në vazhdimësi adresime të çështjeve Sindikatës dhe Policëve tanë duke filluar nga kushtet e punës, uniformës, ushqimit, transportit dalëngadalë që ato t’i adresojmë në mënyrë që policët tanë me qenë të motivuar për më i kry punët e veta po punohet në shumë drejtime dhe shumë prej tyre janë adresuar dhe shumë do të adresohen muajve në vijim. Te çështja e gomave të dimrit tash e kemi kaluar edhe sezonën shumica e gomave të Policisë janë ndërruar disa kanë pasur probleme edhe për shkak të veturave të larta gomave specifike që kanë qenë autoriteti ka qenë të autoriteti qendror  i prokurimit sepse ata kanë bërë këtë, kërkesat janë bërë me kohë, jo Policia dhe ne nuk mundemi ne të japim llogari për dikë që nuk kemi kontraktuar vetëshërbimin”.

Ai foli edhe për Ligjin e ri për Rregullat në Trafik, për çka tha se siguria në trafik është një nga prioritetet e Policisë së Kosovës.

“Ne kemi një situatë jo të favorshme për sigurinë në trafik, siguria në trafik është një nga prioritetet e Policisë së Kosovës, ne për këto 24 vite pas luftës, 25 po bëhen kemi humbur mbi 2 800 persona. Më shumë jemi duke humbur njerëz se në çdo formë tjetër të krimit, andaj duhet me qenë prioritet siguria në rrugë edhe mendoj se ashpërsimi i masave do të arrijë efektin e vetë dhe vetëdijesimi i qytetarëve tanë e ka efektin më të madh mirëpo ata që nuk vetëdijesohen me fushata dhe me masa të buta do të ndëshkohen dhe të marrin dënimet e merituara sipas masave që do jenë në të ardhmen, Nuk e di saktë se nuk jam ekspert i trafikut po kemi kërkuar edhe ne, kërkesë ka qenë e Policisë së Kosovës që barra të jetë të pronari i automjetit dhe jo te vozitësi. Kështu që do të na mundësojë ne si Polici që të shqiptojmë gjoba dhe mjetet tona bashkëkohore, radarët dhe patrullat smart që i kemi në përdorim në mënyrë që të mos humbin shumë kohë duke i kërkuar shoferët ku janë tek janë por do të i shkojë gjoba”, u shpreh Hoxha.

Të ngjashme