Ish-kancelari i Austrisë Kurz akuzohet për deklaratë të rreme

Prishtinë | 18 Gus 2023 | 13:16 | Nga Ekonomia Online

Prokuroria austriake për krime ekonomike dhe korrupsion (WKStA) të premten tha se ish-kancelari austriak Sebastian Kurz ishte akuzuar për dhënie të një deklarate të rreme. 

36-vjeçari dha dorëheqjen në vitin 2021 mes një sërë akuzash që përfshiu Partinë e Lirisë së ekstremit të djathtë (FPÖ), ish-partnerin e koalicionit të Kurz.

Cilat janë akuzat ndaj Kurzit?

Prokuroria ka të bëjë me deklaratat e Kurz në një komision hetimor të parlamentit austriak.
Kurz dyshohet se e ka minimizuar rolin e tij në emërimin në qershor 2020 të shefit të kompanisë shtetërore Holding Öbag, Thomas Schmid.

Politikani pretendoi në atë kohë se ishte informuar paraprakisht për vendimin, por nuk mori pjesë më tej.

Megjithatë, për shkak të mesazheve në chat, zyra e prokurorit publik pretendon se ai ishte shumë më i përfshirë në emërim.

Schmid, një ish-i besuar i ngushtë i Kurzit, u ka thënë prokurorëve se Kurz dinte për përvetësimin e fondeve publike midis 2016 dhe 2018 për të promovuar ngritjen e tij, sipas rrjedhjeve të bëra në media.

Tabloidi pa pagesë Heute pretendohet se ka publikuar artikuj lajkatarë në këmbim të reklamave të financuara nga publiku.

Të ngjashme