Izraeli kryen ‘sulm hakmarrës’ kundër Iranit

Prishtinë | 19 Pri 2024 | 08:14 | Nga Ekonomia Online

Izraeli ka kryer një sulm ndaj Iranit, që duket të jetë si një përgjigje hakmarrëse ndaj një sulmi të fundit të Teheranit.

Sipas mediave amerikane, që cituan zyrtarë qeveritarë, Izraeli ka kryer një sulm ndaj Iranit në orët e hershme të së premtes.

Ky akt ka rezultuar në shpërthime në afërsi të qytetit të Isfahanit.

Video dhe foto të publikuara kanë treguar shpërthime të mëdha, të cilat raportohet se kanë ndodhur në zonën e Isfahanit.

Një zyrtar amerikan ka deklaruar se sulmi i së premtes ishte një sulm izraelit. Izraeli ka refuzuar të komentojë mbi të.

“Izraeli duhet të ruajë vigjilencën e tij” në rast se Irani vendos të përgjigjet me një shfaqje tjetër force, ka thënë gjeneralmajor në pension Mark MacCarley, për CNN.

“Unë mendoj se ka pasur një proces shumë të qëllimshëm mendimi nga ana e kabinetit të luftës izraelite”, ka shtuar ai.

Megjithatë, agjencia shtetërore e lajmeve të Iranit, IRNA, ka thënë se shpërthimet ishin pjesë e zjarrit të sistemeve të mbrojtjes ajrore të Iranit, megjithëse këto informacione ende nuk janë konfirmuar në mënyrë të pavarur.

Në kontekstin e tensioneve të përhershme midis dy vendeve, ky sulm i Izraelit vjen si një përgjigje pas një sulmi të dyshuar ajror izraelit në Damask të Sirisë më 1 prill, gjatë të cilit u vranë dy gjeneralë iranianë.

Që nga ky incident, tensionet kanë rritur frikën për një përshkallëzim të konfliktit në Lindjen e Mesme.

Reagimet ndërkombëtare kanë qenë të shprehura për të frenuar përshkallëzimin e konfliktit.

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se Izraeli do të përgjigjet në sulmin e paprecedent në tokën e tij.

Ndërkohë, diplomacia ndërkombëtare ka ftuar për vetëpërmbajtje dhe dialog për të parandaluar një eskalim të situatës në rajon.

Përveç reagimeve diplomatike, një element tjetër që ka shtuar kompleksitetin e kësaj situate është ndërhyrja e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë në mbrojtje të Izraelit gjatë sulmit të mëparshëm të Iranit.

Pothuajse të gjithë dronët dhe raketat që u lëshuan kundër Izraelit më 14 prill u rrëzuan, ndërsa forcat e SHBA-së, Francës, Britanisë dhe Jordanisë kontribuan në këtë mbrojtje.

Për dekada të tëra, Izraeli dhe Irani janë armiq të përbetuar, por ky është sulmi i parë i drejtpërdrejtë ndaj tokës së njëri-tjetrit.

Të ngjashme