6 strategji marketingu në Instagram për bizneset e vogla

Prishtinë | 24 Nën 2021 | 18:17 | Nga Ekonomia Online

Instagram është një lojtar kyç në botën e mediave sociale. Më shumë se 65 milionë përdorues aktivë mujorë, 10 miliardë fotografi dhe një nga logot më ikonike e bëjnë një platformë thelbësore të marketingut për bizneset e vogla, nëse dinë ta përdorin atë.

Ndërsa platforma e ndarjes së fotove vazhdon të rritet, po kështu rritet edhe ndikimi i saj tek zakonet e blerësve të përdoruesve. Me këtë në mendje, ju mund të përdorni Instagram jo vetëm si një vend për ndarjen e fotografive, por edhe për tërheqjen e klientëve të rinj.

Për t’ju ndihmuar të keni sukses në Instagram si pronar i një biznesi të vogël, në këtë artikull ju sjellim taktikat dhe këshillat më të mira për ta përdorur atë si një mjet marketingu.

Krijoni përshkrime me emoji tërheqës

Përdorimi i madh i emoji-ve është një mënyrë efektive për të angazhuar ndjekësit tuaj. Një foto vlen sa një mijë fjalë dhe emoji-t janë të këndshme dhe ndryshe. Provoni t’i përdorni ato së bashku për kreativitet shtesë.

Emoji janë veçanërisht efektivë në Instagram, pasi ato mund të përdoren për të shtuar personalitet në mesazhet tuaja. Mund të përdorni të njëjtin emoji për raste të ndryshme, ose të përzieni ngjyrat dhe stilin e mesazhit sa herë që postoni diçka të re.

Bëhuni origjinal

Askush nuk mund t’i rezistojë joshjes së përmbajtjes origjinale kur ata shikojnë përshkrimet tuaja në Instagram. Ka mijëra postime të ngjashme me tuajat, që do të thotë se duhet të dalloheni nga të tjerët.

Sigurohuni që keni një kënd apo perspektivë unike që ndjekësit tuaj do ta vlerësojnë. Ju nuk doni të shiheni si një person që thjesht ndan atë që po ndodh në jetën e tij pa shtuar vlerë ose bën ndonjë përpjekje shtesë. Nëse doni që postimi juaj të vihet re, dilni nga turma dhe krijoni diçka të paharrueshme për ta.

Përdorni hashtags me mençuri

Kur përdorni hashtags në Instagram, sigurohuni të shihni se si ato funksionojnë para se ta bëni këtë. Është një ide e mirë të bëni një kërkim për hashtag-un tuaj specifik dhe të shihni se çfarë ndodh kur e përfshini atë në postimet tuaja. Ekzistojnë hashtagë të caktuar që njerëzit i përdorin gjatë gjithë kohës, ndërsa të tjerët priren të performojnë më mirë kur përdoren herë pas here.

Hashtagët me performancën më të mirë kanë gjatësi prej tetë deri në dhjetë karaktere dhe duhet të siguroheni që hashtag-et tuaja të lexohen lehtësisht nga njerëzit. Ju gjithashtu duhet të përdorni një kombinim të hashtags, dhe të mos përqendroheni vetëm në një ose dy.

Shkoni përtej Instagramit

Nëse dëshironi të merrni më shumë ndjekës në Instagram, sigurohuni që të përfitoni nga mundësitë e tjera të disponueshme për ju. Për shembull, mund të provoni të promovoni llogarinë tuaj përmes reklamave në Facebook ose në Twitter. Këto faqe lejojnë përdoruesit e tyre të reklamojnë faqet ose produktet e tyre, prandaj konsideroni të përfitoni nga kjo veçori nëse përshtatet me qëllimet tuaja për rritje.

  1. Postoni rregullisht

Është gjithmonë mirë të postoni rregullisht, por sigurohuni që ajo që postoni është tërheqëse. Kjo është një mundësi për të shfaqur personalitetin e markës suaj dhe për t’u lidhur me ndjekësit në një nivel më personal, prandaj mos e humbni duke postuar përmbajtje të keqe! Shumë marka po përdorin story-t e Instagram si një mënyrë tjetër për të mbajtur të freskët përmbajtjen e tyre. Ata e bëjnë këtë duke krijuar klipe të shkurtra që janë të lehta për t’u parë nga shikuesit dhe veprojnë si një ndihmë e llogarisë në një mënyrë që përputhet me imazhin e markës së tyre. Kjo është padyshim diçka që ia vlen të provohet!

Krijoni një profil tërheqës në Instagram

Krijoni një profil të dizejnuar mirë në Instagram. Këto do të jenë imazhet e para që ndjekësit e rinj shohin, prandaj sigurohuni që ato të jenë mjaft interesante dhe joshëse për t’i bërë njerëzit të dëshirojnë të vazhdojnë të eksplorojnë llogarinë tuaj.

Ndërsa shumë njerëz tashmë e dinë këtë, ka ende disa biznese që nuk e dinë: Instagram tani është një burim i bazuar në algoritme. Kjo do të thotë se nuk ndjek rendin kronologjik të postimeve. Ky është një ndryshim i madh për ata që e përdorën atë kryesisht si një mjet kurimi të përmbajtjes dhe papritmas zbuluan se ata shikueshmëri zero kur postimet e tyre nuk pëlqeheshin menjëherë në mënyrë aktive.

Përfitoni nga algoritmi duke rregulluar kohën tuaj të postimit dhe duke zbuluar se cilat orare janë më të mirat për ju. (Entrepreneur)

Të ngjashme