Këto janë sanksionet që BE-ja po i vendos Rusisë, anëtarët janë thellësisht të ndarë

Prishtinë | 05 Pri 2022 | 13:59 | Nga Ekonomia Online

Bashkimi Evropian planifikon të propozojë një ndërprerje të detyrueshme të importeve të qymyrit nga Rusia në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj raporteve se forcat ruse kanë kryer krime të dukshme lufte në Ukrainë, thanë burimet për Bloomberg.

Propozimi duhet të përfshihet në një paketë hapash që synojnë forcimin e masave ekzistuese dhe korrigjimin e “boshllëqeve në ligj” që ambasadorët e BE do të diskutonin tashmë këtë javë.

Detajet e ndalimit dhe koha e tërheqjes së qymyrit janë ende duke u debatuar, thanë burimet. Komisioni Evropian pritet gjithashtu të propozojë një ndalim për shumicën e kamionëve dhe anijeve ruse që të hyjnë në BE, shtuan burimet.

Nuk ka sanksione për naftën dhe gazin

BE-ja nuk ka plane për të sanksionuar naftën ose gazin për momentin. Por vendet e BE-së janë thellësisht të ndara për hapat e ardhshëm dhe disa qeveri vazhdojnë të kërkojnë të paktën një sinjal se blloku dëshiron të reduktojë importet e naftës ruse, tha një burim.

Disa qeveri, duke përfshirë Gjermaninë dhe Hungarinë, i kanë rezistuar shtrirjes së sanksioneve ndaj sektorit energjetik të Rusisë, por akuzat se trupat ruse tërhoqën shumë civilë të paarmatosur kanë çuar në presion të ri nga disa anëtarë të bllokut lindor për të vendosur sanksione të tilla.

Miratimi i paketave dhe ndalimi i importeve të qymyrit kërkon mbështetjen e të 27 shteteve anëtare.

Cilat janë sanksionet e tjera?

Si pjesë e të njëjtit propozim, BE dëshiron të zgjerojë kontrollet e eksportit në më shumë teknologji të përdorura në sektorin e mbrojtjes dhe industri të tjera kyçe, si dhe kufizime në shitjen e pajisjeve LNG.

Dega ekzekutive e BE-së po propozon gjithashtu të shtojë dhjetëra persona dhe subjekte të tjera në listën e saj të individëve dhe kompanive të sanksionuara, duke përfshirë banka të tilla si VTB Bank PJSC, të cilat janë shkëputur nga sistemi global i mesazheve të SWIFT, por ende nuk janë sanksionuar plotësisht.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen do të vizitojë Kievin këtë javë për t’u takuar me Presidentin ukrainas Zelensky.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme