Konsumoni shumë fruta dhe perime gjatë ditës

Prishtinë | 19 Shk 2023 | 07:57 | Nga Ekonomia Online

Të ngrënit e frutave dhe perimeve me 10-të porcione në ditë, mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë.

Në një studim të ri të realizuar nga Imperial College në Londër, thotë se shprehitë e shëndetshme të të ngrënit mund të parandalojnë 7.8 milionë vdekje për çdo vit.

Ky ekip po ashtu ka arritur që të identifikojë fruta dhe perime specifike që e zvogëlojnë rrezikun nga kanceri dhe sëmundjet e zemrat.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme