Konsumoni verë të kuqe nëse doni të humbisni peshë

Prishtinë | 12 Jan 2023 | 23:12 | Nga Ekonomia Online

Hulumtimet e shumta kanë zbuluar se një përbërës i caktuar në rrush, manaferra dhe verë të kuqe mund t’ua rrafshojë barkun më mirë se çfarëdo tjetër.

Zbulimi sugjeron se dietat të cilat përmbajnë resveratrol, mund të ndihmojnë në luftimin e obezitetit.

Këtë substancë magjike e përmbajnë verërat e kuqe dhe, pavarësisht se studimi është kryer në minj, hulumtuesi i këtij studimi, profesori Min Du nga Universiteti Shtetëror i Washingtonit, thotë se substanca në fjalë i ka të njëjtat ndikime edhe te njerëzit.

Këto zbulime janë raportuar në Revistën Ndërkombëtare të Obezitetit.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme