Angelina Jolie, porosi për nënat e Srebrenicës

Prishtinë | 12 Kor 2017 | 15:41 | Nga

Aktorja e Hollivudit, Angelina Jolie, duke folur nëpërmjet një video mesazhi nga Londra kushtuar 22-vjetorit të gjenocidit të Srebrenicës, tha se krimi nuk duhet harruar.

Jolie i dërgoi një mesazh të fortë popullit të Bosnjë e Hercegovinës, veçanërisht nënave të Srebrenicës.

“Ne jemi me ju, nuk do t’ju harrojmë”, tha para audiencës aktorja e Hollivudit. Ajo theksoi nevojën për të luftuar urrejtjen dhe intolerancën, shkruan albinfo.ch.

22 vite më parë mbi 8 mijë mysliman boshnjakë u vranë nga forcat serbe. Këtë të martë 71 viktima u varrosën në prani të shumë njerëzve që erdhën për të nderuar të rënët. Për atë që ngjau në Serbrenicë reagime pati nga e gjithë bota.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme