Publikohen fotot e rralla të princeshës Diana me ish të dashurin

Prishtinë | 21 Qer 2021 | 13:04 | Nga Ekonomia Online

Ish-shoferi dhe kujdestari i Diana, Colin Tebbutt, tha se një grindje lidhur me thirrjen e saj për ndalimin e minierave e bindi princeshën të qëndronte në Paris me të dashurin e saj Dodi Fayed më shumë sesa kishte planifikuar fillimisht.

Sipas DailyMail, kjo pati si rezultat një zinxhir ngjarjesh që rezultuan në vdekjen e saj dhe shoferit Henri Paul në një përplasje të tmerrshme në një tunel më 31 gusht 1997.

Zbulimi nga Tebbutt bëhet në pjesën e dytë të serisë historike “Vdekja e Princeshës”.

Ai tha se ajo nuk do të kishte qenë në kryeqytetin francez natën kur vdiq nëse nuk do të kishte qenë për kritikat nga politikanët.

Diana, 36 vjeç, pritej të mbërrinte në Londër më 28 gusht 1997, por ajo vendosi që ta zgjas udhëtimin e saj me tre ditë pas polemikave mbi minat e tokës.

“Ajo nuk u kthye të enjten siç ishte planifikuar sepse Tories po e vizitonin përsëri për minat e tokës. Ajo u akuzua për përdorimin e fushatës për të rritur imazhin e saj, që ishte gjë e keqe dhe e mërziti atë. Kështu që ajo na kontaktoi dhe tha se nuk i donte të gjitha sherret që do ta prisnin në Britani. Në vend të kësaj, ajo do të kthehej në fundjavë. Nëse ajo do të kthehej atë të enjte … mbase të gjithë do të ishim gjallë edhe sot.” -tha ai.

Grindja kishte filluar kur Diana vizitoi Angolën dhe bëri thirrje për një ndalim të menjëhershëm ndërkombëtar të minave tokësore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme