Kurti takohet me Lajçak në Vjenë, thotë se mirëpritet aplikimi i Kosovës në BE

Prishtinë | 08 Dhj 2022 | 17:56 | Nga Ekonomia Online

I dërguari special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka falënderuar Grupin e Socialistëve Demokrat për ftesën në Samitin e Liderëve të Ballkanit që u mbajt sot në Vjenë të Austrisë.

Lajçak, në fotografitë e ndara shihet se ka takuar edhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

“E përshëndes angazhimin e fortë për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Ballkanin Perëndimor dhe mundësinë për të shkëmbyer pikëpamjet”, ka shkruar Lajçak.

Ndërsa, kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se e mirëpret deklarimin e këtij samiti për aplikim e Kosovës në Bashkimin Evropian.

Të ngjashme