I kafshoni thonjtë, kjo tregon shumë për karakterin

Prishtinë | 12 Mar 2017 | 22:03 | Nga

Është një ves i përsëritur që flet shumë për ju: sugjerohet se ata që hanë thonjtë kanë prirjen të jenë perfeksionistë, por në të njëjtën kohë dhe të tensionuar dhe nervozë.

Shumica e njerëzve kanë vesin e të ngrënit të thonjve. Besojmë se kjo lidhet me stresin, por shkencëtarët i kanë hyrë më thellë.

“Ne besojmë se njerëzit me vese të përsëritura janë perfeksionistë. Ata e kanë të pamundur të qetësohen dhe t’i bëjnë gjërat normalisht”, tha autori i studimit Dr. Kieron O’Connor.

“Janë të prirur të ndrydhin veten, të paduruar dhe të pakënaqur nëse nuk e arrijnë atë që duan”

Perfeksionizmi karakterizohet nga një sjellje e planifikuar, stërmundim i vetes dhe nga një ndjesi frustrimi kur nuk punohet për të arritur përsosmërinë.

Kafshimi i thonjve lidhet me një energji të pashpenzuar gjatë kohës kur këta njerëz nuk e kanë përmbushur ende qëllimin.

Ndonëse mund të duket i padëmshëm, ky zakon ka edhe efekte aspak të mira; çon në dobësimin e dhëmbëve dhe deformimin e thonjve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme