Lushtaku për deklaratat ndër vite të Muratit: Kjo e dëshmon se janë anti-UÇK

Prishtinë | 01 Kor 2022 | 07:57 | Nga Fitore Berisha Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Mërgim Lushtaku, ka reaguar ndaj deklaratave të bëra vite më parë nga ministri i Financave, Hekuran Murati. Sipas Lushtakut, deklarata të tilla dëshmojnë se pushteti është kundër UÇK-së, raporton Ekonomia Online.

Në një prononcim për Ekonomia Online, deputeti i PDK-së, ka thënë se deklaratat e tilla tregojnë sjelljen e mazhorancës ndaj kësaj kategorie, me ç’rast tha mbetën edhe pa përkrahje.

“Kjo tregon më së shumti si i shohin ata veteranet e luftës dhe çfarë vullneti politik kanë për t’i zgjidhur kërkesat dhe sfidat që përballen çdo veteranë i luftës. T’i fyesh vlerat e luftës dhe veteranë e luftës e ke fyer vetveten si qenie njerëzore dhe shqiptarët ku dihet që ata sakrifikuan jetën e tyre për të sjellë këtë liri. Dhe t’i fyej ata tregon për iniciativat që kanë ata për t’i nënvlerësuar veteranet e luftës sot kur ata e kanë pushtetin. Me çdo hap çdo veprim po tregojnë që janë kundër kësaj teze anti-UÇK dhe në këtë drejtim po mundohet të mënjanojnë çdo mbështetje që kanë qenë me ligj të përcaktuara për UÇK-në, por as mbështetjen më të vogël nuk e kanë nga shteti”, tha Lushtaku.

Të ngjashme