Mbreti Charles mbërrin në Westminster Abbey për kurorëzimin

Prishtinë | 06 Maj 2023 | 12:07 | Nga Ekonomia Online

Mbreti dhe Mbretëresha kanë mbërritur në Westminster Abbey, me fillimin e ceremonisë historike të kurorëzimit.

Mbreti Charles III dhe gruaja e tij, Camilla, do të kurorëzohen si Mbreti dhe Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretërive të tjera të Komonuelthit, në një ceremoni që ka tërhequr vëmendjen globale dhe të ftuar të nderuar.

Kurorëzimi zyrtar i Charles III si mbret vjen 70 vjet pas atij të së ëmës, Mbretëreshës Elizabeth. Kujtojmë se Mbretëresha Elizabeth vdiq në shtator të vitit të kaluar, duke i kaluar kështu posti i mbtetit automatikisht birit të saj, Charles.

Të ngjashme