Mbreti e Mbretëresha shfaqen në ballkonin e Pallatit Buckingham për të përshëndetur popullin

Prishtinë | 06 Maj 2023 | 15:45 | Nga Ekonomia Online

Mbreti Charles III dhe Camilla kanë dalë në ballkonin e Pallatit Buckingham, në një nga momentet më të pritura të ditës.

Shfaqja e parë e regjistruar në ballkon mbretëror ishte në vitin 1851, kur Mbretëresha Victoria përshëndeti mbështetësit gjatë festimeve për të shënuar hapjen e Ekspozitës së Madhe, shkruan CNN,

Që atëherë ajo është bërë një pjesë kryesore e ngjarjeve mbretërore, me fotot që zakonisht shfaqen në faqet e para të gazetave të nesërmen.

Të ngjashme