Moti ekstrem godet Evropën: Nxehtësi e madhe në disa vende, stuhi të forta në Gjermani

Prishtinë | 20 Qer 2024 | 10:06 | Nga Ekonomia Online

Evropa po goditet nga moti ekstrem me temperatura rekord dhe stuhi të forta. Disa vende të Ballkanit përballen me valë të nxehti që arrijnë deri në 40ºC, ndërsa Gjermania po përjeton stuhi të forta.

Moti ekstrem vazhdon të mbretërojë në Evropë, ku temperaturat e larta dhe stuhitë e forta po prekin rajone të ndryshme, raporton Euronews.

Në Rumani, banorët e Bukureshtit po përballen me një tjetër valë të nxehti që nga e mërkura kur temperaturat u rritën në rreth 40ºC në pjesën jugore të vendit. Vapa e fortë e ktheu kryeqytetin rumun në një skenë verore, me shumë banorë që kërkojnë lehtësim duke u freskuar në një liqen lokal dhe në burimet e parqeve, duke i dhënë qytetit një ambient tropikal.

Në Gjermani, stuhitë dhe mot i lig goditën disa pjesë të Saksonisë të martën.

Në distriktin e Meissen, erërat e forta ngritën alarmin, me raportime për një tornado të mundshme në qytetin e Gröditz. Moti i ashpër në vendin pritës të Euro 2024 shkaktoi dëme të konsiderueshme, duke shkatërruar linja të shumta të energjisë dhe duke dëmtuar çatitë.

Të ngjashme