Hoti: Sulmet e 11 shtatorit në SHBA, tentuan të godasin zemrën e lirisë dhe demokracisë në botës

Prishtinë | 11 Sht 2020 | 11:58 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka përkujtuar 19 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në SHBA.

Hoti përmes një postimi në Facebook, ka thënë që kujtimi e nderimi për viktimat dhe familjet e tyre është nderim dhe vlerësim për lirinë, demokracinë dhe Zotin.

Postimi i plotë i Hotit:

19 vjet më parë, më 11 shtator 2001, ndodhi sulmi terrorist ndaj kullave binjake në New York, ku humbën jetën rreth 3 mijë persona.

Kujtimi e nderimi për viktimat dhe familjet e tyre është nderim dhe vlerësim për lirinë, demokracinë dhe Zotin! Kullat binjake ishin edhe shtëpitë tona, gjersa Amerika është edhe vendi ynë, andaj viktimat dhe familjet e tyre janë edhe njerëzit tanë.

Ky sulm terrorist tentoi që të godiste zemrën e lirisë dhe të demokracisë së botës, pra tentoi të na godiste edhe ne, mirëpo jo vetëm që nuk ia arriti ta bënte një gjë të tillë, por e bëri krejt të kundërtën, pasi që i fuqizoi të gjitha zemrat e lirisë dhe të demokracisë në një të vetme, për të na bërë një herë e mirë të pathyeshëm përballë kësaj të keqeje globale.

Kosova si vend i vogël, mirëpo me miq të mëdhenj, përherë bashkënden për këtë ngjarje dhe me aq sa mundet e përtej saj, pa kursyer asgjë, mbetet aleate e fuqishme e miqve të saj perëndimorë në luftën e përhershme kundër terrorizmit.

Zoti e bekoftë Amerikën dhe aleatët e saj!

Zoti i bekoftë viktimat dhe familjet e tyre!

19 vjet më parë, më 11 shtator 2001, ndodhi sulmi terrorist ndaj kullave binjake në New York, ku humbën jetën rreth 3…

Gepostet von Avdullah Hoti am Freitag, 11. September 2020
Fjalë Kryesore:

Të ngjashme