NATO frikësohet se Rusia mund të godasë infrastrukturën e saj kritike

Prishtinë | 05 Maj 2023 | 09:28 | Nga Ekonomia Online

Numri dy i NATO-s ka thënë se Rusia po përgatitet të nisë një ofensivë ndaj kabllove të nëndetëseve të NATO-s në Bashkimin Evropian.

Ndihmës sekretari i përgjithshëm i bllokut për inteligjencën dhe sigurinë, David Cutler, tha se Rusia po e ndërton hartën e infrastrukturës kritike të aleatëve si në tokë ashtu edhe në atë nënujore.

“Kjo është mënyra se si Moska po përgatitet për sulme kundër objektivave të nëndetëseve në Evropë dhe Amerikën e Veriut. Ushtria ruse dhe shërbimet speciale marrin pjesë në operacion”, pohoi ai, transmeton Klankosova.tv.

“Rusia po përgatitet për një sulm në infrastrukturën e nëndetëseve të NATO-s. Për këtë qëllim, udhëheqja ruse po studion sistemet nënujore të aleancës”, citohet nga “Bloomberg” të ketë thënë David Cutler.

Ai pohoi se kjo është mënyra se si Rusia lufton në fazat e hershme të konfliktit, ku synon të shkatërrojë infrastrukturën kritike.

Sipas tij, bëhet fjalë për kabllot e nëndetëseve, të cilat përbëjnë 95 për qind të komunikimeve me internet. Ato lejojnë për çdo ditë transaksione financiare me vlerë rreth 10 trilion dollarë.

Mes shqetësimit të NATO-s, autoritetet ruse të mërkurën akuzuan Ukrainën për përpjekje për të sulmuar Kremlinin me dy dronë gjatë natës në një përpjekje për të vrarë presidentin Vladimir Putinin. Pas sulmit, parlamenti rus bëri thirrje për një sulm hakmarrës raketor në rezidencën e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Ndërkohë, Rusia nisi një nga sulmet e saj më vdekjeprurëse në Kherson, duke goditur një supermarket, një stacion hekurudhor dhe objektiva të tjera civile. Të paktën 21 persona u vranë dhe 48 u plagosën në sulm, raportoi një media lokale, “Kyiv Post”.

Të ngjashme