Një vezë dhe uthull molle kundër sheqerit në gjak

Prishtinë | 30 Qer 2024 | 06:44 | Nga Ekonomia Online

Simptomat e diabetit janë: urinim i shpeshtë natën, etje, humbje peshe shpejt, kruajtje rreth penisit ose vaginës, plagë që janë të ngadalshme për t’u shëruar, vizion i paqartë, lodhje.

E gjithë kjo çon në probleme serioze shëndetësore, si vizion i dobët, verbëri, dëme nervore, sëmundje të veshkave, sëmundje të zemrës, dhe tek meshkujt mund të çojë deri në impotencë.

Duhet të keni parasysh se duhet të eliminoni ushqimet të cilat rrisin nivelin e sheqerit në gjak. Një mënyrë efikase për rregullimin e nivelit është dhe kombinimi i vezëve të ziera dhe uthullës.

Recetë:

Pastroni një vezë të zier nga lëkura dhe hapni disa vrima në të. E vendosni në një tas dhe hidhni mbi të uthull. E lini të qëndrojë gjatë natës. Në mëngjes, hani vetëm vezën dhe evitoni uthullën e mbetur në enë.

Gjatë mëngjesit pini një gotë me ujë të ngrohtë, në të cilën shtoni më parë një lugë gjelle uthull.

Kujdes: Pavarësisht efekteve pozitive tashmë të provuara, më përpara duhet të konsultoheni me mjekun, pasi çdo trup reagon ndryshe ndaj produkteve.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme