OKB-ja paralajmëron se Gaza po përjeton “nivele alarmante” të urisë

Prishtinë | 07 Dhj 2023 | 16:14 | Nga Ekonomia Online

Në Gazën veriore, 97 për qind e familjeve kanë konsum të pamjaftueshëm të ushqimit dhe afërsisht 83 për qind në Gazën jugore po “miratojnë strategji ekstreme të konsumit” për të mbijetuar pasi lufta Izrael-Hamas ka shkaktuar “humbje, shkatërrim dhe mjerim të paimagjinueshëm” në Rripin e Bashkuar, ka thënë Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve.

“Të gjithë në Gaza janë të uritur,” paralajmëroi shefja e PBU-së, Cindy McCain në platformën e mediave sociale X. Ajo përsëriti gjithashtu mbështetjen për apelin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres për një armëpushim humanitar, raporton CNN.

Në një raport, PBU tha se 9 nga 10 njerëz në Gazën veriore janë duke kaluar një ditë dhe natë të plotë pa ushqim vazhdimisht. CNN ka raportuar për banorët e uritur në Gaza duke gërmuar për ushqim dhe furnizime nën rrënoja.

Të ngjashme