Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve në Krushë të Madhe

Prishtinë | 26 Mar 2023 | 12:08 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë homazhe pranë Memorialit të dëshmorëve dhe të martirëve në Krushë të Madhe, me rastin e 24 vjetorit të masakrës në këtë fshat, raporton Ekonomia Online.

Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Rahovecit janë masakruar 243 persona, ndërsa 893 shtëpi private dhe shoqërore u dogjën.

Masakra e Krushës së Madhe mbetet një ndër masakrat më të mëdha e kryer mbi popullsinë shqiptare nga ushtria serbe.

LEXONI EDHE:

Të ngjashme