Përfaqësuesja e Tajlandës vesh në “Miss Universe” një fustan të bërë me kanaçe, në shenjë mirënjohje për prindërit

Prishtinë | 21 Jan 2023 | 11:53 | Nga Ekonomia Online

“Miss Tajlanda”, Anna Sueangam-iam, mahniti publikun me një fustan të bërë me kanaçe, të cilin e veshi gjatë mbrëmjes.

Tani fustani është bërë viral, duke grumbulluar më shumë se 150,000 pëlqime që kur Sueangam-iam ndau një foto në Instagramin e saj .

Fustani i cili u dizenjua nga marka Manirat, njihet si “Fustani i Fshehur i Çmuar i Diamantit” – ku kombinon hapëset e kenaçeve prej alumini me kristalet Swarovski.

Por ky fustan ka gjithashtu një histori e cila i emocionoi të gjithë.

“Ky fustan u frymëzua nga mjedisi ku jam jetuar përgjatë fëmijërisë sime”, ka shkruar ajo në Instagram.

“Duke u rritur me prindër grumbullues plehrash, jeta ime si fëmijë ishte mes grumbujve të mbeturinave dhe materialeve të riciklueshme. Ky fustan unik u bë qëllimisht me materiale të hedhura dhe të ricikluara, përkatësisht ‘Skeda e kanaçes’ për t’i paraqitur UNIVERSIT atë që konsiderohet e pavlerë. Nga shumë njerëz në fakt posedon vlerën dhe bukurinë e vet. Faleminderit të gjithëve që e patë, e dëgjuat dhe shpresojmë që jeni mesazhi i vetëvlerësimit”.

“Edhe pse disa e quanin si “mbretëresha e bukurisë së plehrave”, kjo nuk e pengon kurrë të shkëlqejë si një perlë e çmuar”, shkruhet në një mbishkrim në faqen e Instagramit të Miss Tajlandës .

Sipas biografisë së saj zyrtare të Miss Universe , Sueangam-iam, lindi dhe u rrit në një lagje të varfër në Bangkok. Familja e saj më vonë e dërgoi në një tempull për ta mbrojtur nga një mjedis i pasigurt. Ajo u rrit mes murgeshave budiste dhe vaktet e saj përbëheshin kryesisht nga mbetjet e murgjve.

“Në moshë të re, varfëria e diferencoi jetën e saj në shkollë nga fëmijët e tjerë, veçanërisht kostoja e shkollimit”, thuhet në biografinë e saj.

“Për të mbuluar tarifat e saj të shkollimit, asaj iu desh të mblidhte pikë të meritës, të dhuronte gjak çdo semestër, të mblidhte shishe plastike të mbeturinave dhe të pastronte banjat publike. Kjo përvojë e bëri atë të vërë në dyshim mundësinë e fëmijëve tajlandezë për arsimim.”

Sueangam-iam tani shpreson të përdorë platformën e saj për të përfaqësuar dhe përforcuar zërat e fëmijëve nga prejardhje të paprivilegjuar. Ajo aktualisht punon me një numër organizatash jofitimprurëse, duke përfshirë “Smile Train Thailand”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme