Bytyqi thotë se do të zgjidhet çështja e vijimit mësimor të mësimdhënësve me probleme shëndetësore

Prishtinë | 14 Qer 2018 | 12:56 | Nga Donika Osmani Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Enver Hoti, nga Nisma, iu drejtua me pyetje ministrit të Arsimit, Shyqiri Bytyqit, rreth mësimdhënësve të cilët për arsye shëndetësore nuk mund ta vijojnë mësimin.

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, i tha Hotit se së bashku me ministrin Reçica janë duke biseduar për qëndrueshmërinë e të punësuarve në vendin e punës, në mënyrë që mësimdhënësit të mos shkojnë në shkollë kur nuk mund të mbajnë mësim, raporton Ekonomia Online.

“Një shqetësim ka ardhë për të na sjellë numrin e mësimdhënësve që kanë probleme e vuajnë nga këto sëmundje dhe nuk mund t’i mbajnë orët me standarde. Jemi duke biseduar me ministrin Reçica për qëndrueshmërinë e të punësuarëve në vendin e punës që mësimdhënësit mos të shkojnë në shkollë kur nuk munden ta mbajnë mësimin. Nëse nuk bëhet udhëzimi administrativ do vazhdojmë të punojmë për të gjetur një zgjidhje”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme