Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Prishtinë | 15 Sht 2021 | 14:42 | Nga Ekonomia Online

Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë komunash në zgjedhjet e 17 tetorit morën mbështetjen e plotë të presidentit Aleksandar Vuçiq.

Kështu ka deklaruar kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, pas takimit që patën sot me Aleksandar Vuçiqin në Beograd.

Pas takimit, Rakiq u tha gazetarëve se temat e bisedës me kreun e shtetit serb ishin situata politiko-siguruese dhe ekonomike në të cilën ndodhet populli serb në Kosovë, si dhe dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës.

“Sigurisht, dialogu dhe gjetja e një zgjidhjeje kompromisi është diçka që është e padiskutueshme, dhe presidenti Vuçiq vazhdon të punojë në të dhe do të vazhdojë të punojë në të. Pyetja është se sa e sinqertë është pala tjetër në gjithë këtë, por ajo që kemi marrë garancitë dhe sigurimet e forta nga Presidenti Vuçiq do të vazhdojnë. për të luftuar për njerëzit tanë dhe se ata do të vazhdojnë të luftojnë për dialog , tha ai, raporton Kosovo Online.

Kryetari i Listës Serbe shtoi se sa herë që nuk ka dialog, ka probleme në terren, sulme ndaj pronave serbe, kishvea serbe dhe sulme fizike ndaj serbëve sepse, siç tha ai ” ata janë fajtorë vetëm sepse janë serbë”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme