Ramadani: Me ngritjen e lapidarit po nderojmë ushtarët e KFOR-it që kanë humbur jetën në Kosovë

Prishtinë | 12 Qer 2018 | 10:14 | Nga

Qeveria e Kosovës ka nxjerrë vendimin për ngritjen e lapidarit për ushtarët e NATO-s të rënë në Kosovë, pas hyrjes së trupave të KFOR-it në Kosovë më 12 qershor 1999.

Zëvendësministri i FSK-së, Burim Ramadani tha se me lapidarin për ushtarët e NATO-s, do të nderohen 158 ushtarët e NATO-së që kanë humbur jetën në Kosovë.

“12 qershori na bënë të kujtojmë aleatët tanë. Në Kosovë nuk kanë humbur jetën ushtarët e NATO-së në operacionet ushtarake, por kanë humbur jetën në aksidente apo mënyra tjera”, tha Ramadani për RTK-në.

Sipas tij Lapidari shpreh mirënjohjen për ushtarët e rënë, për familjet e tyre dhe shtetet e tyre në shërbim të paqes dhe sigurisë.

Po ashtu, ai tha se është edhe dëshmi e shprehjes së mirënjohjes për ushtarët e aleancës së NATO-s dhe KFOR-it, me çka tregojmë jo vetëm nderimin dhe mirënjohjen, por edhe synimin tonë si shtet që edhe  Kosova të jetë anëtare e NATO-s.

“Për nderimin e tij ka pasur koordinim edhe me NATO-n”, tha ai.

Ky lapidar i ngritur në sheshin “Nëna Terezë” të Prishtinës do të përurohet sot. Të pranishëm do të jenë drejtuesit shtetërorë dhe politikë të vendit, përfaqësues nga NATO-ja, ish-komandantë të KFOR-it, familjarë të të rënëve, përfaqësues të shteteve të tyre dhe të ftuar të tjerë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme