Prokuroria kërkon paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasjen në Podujevë, tjetri ende në arrati

Prishtinë | 12 Sht 2023 | 15:24 | Nga Ekonomia Online

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit ndaj të dyshuarit për përfshirje në vrasjen që ndodhi të hënën në “Interex”, në Podujevë. Ndërsa, i dyshuari tjetër është ende në arrati.

Lajmin e ka konfirmuar për “Betimi për Drejtësi”, prokurori i rastit Ilaz Beqiri.

“Është bërë kërkesa për caktimin e masës së parabugimit ndaj njërit të dyshuar për vrasjen e ndodhur në Podujevë nën dyshimin për veprën penale “Vrasje e rëndë në bashkëkryerje”, tha prokurori Beqiri.

Ai shtoi se Policia po vazhdon kërkimet për të dyshuarin e dytë, por se ka shumë pak informacione për të.

“Lidhur me personin tjetër të arratisur, Policia është duke i zhvilluar të gjitha procedurat në gjetjen e të njëjtit mirëpo mungojnë informacionet lidhur me të njëjtin, shumë pak po dinë për të”, tha prokurori.

Lidhur me rrethanat në të cilat ka ndodhur vrasja, ai tha se Prokuroria është njoftuar mirëpo meqenëse është faza e hetimeve, nuk mund të japin detaje.

Ndryshe, lidhur me arrestimin e të dyshuarit të parë, zëdhënësja e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Laureta Ulaj, për “Betimi për Drejtësi” tha se i dyshuari që është arrestuar është i moshës madhore.

“Me urdhër të prokurorit është arrestuar një person nën dyshimin se ka qenë i përfshirë në ngjarje. I arrestuari është i moshës madhore dhe ende nuk dihen motivet që çuan deri në vrasje”, tha Ulaj.

Kurse, përmes raportit 24 orësh të Policisë, thuhet se në shtëpinë e të dyshuarit u gjet pistoletë, pushkë gjuetie e municion. 

Të ngjashme