Protestohet para ASK-së – Organizata “Fourth Wave” thonë se regjistrueset e popullsisë janë përballur me ngacmim

Prishtinë | 07 Maj 2024 | 10:37 | Nga Flutura Sogonjeva Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Para objektit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës, është protestuar në shenjë pakënaqësie ndaj ngacmimeve ndaj punëtorëve të ASK-së gjatë regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave, raporton Ekonomia Online.

Para objektit të kësaj agjencie, përfaqësues të organizatës “Fourth Wave”, kanë mbajtur në dorë një mbishkrim “Kam shkuar për regjistrim, jam përballur me intimidim. Siguria është detyrë e shtetit”.

Ata kanë thënë se gratë regjistruese janë lajmëruar te ta dhe kanë thënë se gjatë regjistrimit janë përballuar me intimidim dhe ngacmim.

Nerimane Ferizi nga kjo tha se gjatë këtij procesi kanë pranuar tri raste të ngacmimit në terren gjatë regjistrimit te popullsisë, teksa tha se ato nuk i kanë raportuar rastet në polici.

Ferizi tha se e shohin shqetësuese përgjigjen e u.d drejtorit për këto raste ku në rast ngacmimi ato mund te marrin me vete vëllain, ose dikë tjetër me vete.

Të ngjashme