Putini betohet për herë të pestë si president i Rusisë

Prishtinë | 07 Maj 2024 | 11:33 | Nga Ekonomia Online

Vladimir Putin është betuar sot si president i Rusisë në një ceremoni luksoze në Kremlin, duke nisur një mandat të pestë rekord me më shumë pushtet se kurrë më parë.

Shefi 71-vjeçar i Kremlinit ka udhëhequr Rusinë që nga fillimi i shekullit, duke siguruar një mandat të ri gjashtë-vjeçar në mars, pasi fitoi zgjedhjet presidenciale pa çdo kundërshtim, përcjell klankosova.tv.

Zyrtarë qeveritarë dhe diplomatë të huaj në Moskë janë ftuar në ceremoni, përfshirë ambasadorin francez Pierre Levy, i cili pritet të marrë pjesë.

Vende të tjera evropiane, përfshirë Poloninë, Gjermaninë dhe Republikën Çeke, kanë sinjalizuar se nuk do të dërgojnë përfaqësues në mes të tensioneve të acaruara për konfliktin në Ukrainë.

Fitorja dërrmuese prej 87 për qind e Putinit në zgjedhjet presidenciale u provua nga shumica e vëzhguesve ndërkombëtarë dhe u hodh poshtë si e manipuluar nga opozita dhe grupet e të drejtave.

Të ngjashme