Rizvanolli: Bordi i MCC aprovon 236.7 milionë euro për Kosovën

Prishtinë | 01 Kor 2022 | 16:56 | Nga Ekonomia Online

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka njoftuar se Bordi i drejtorëve të Korporatës së Mijëvjeçarit (MCC) ka aprovuar marrëveshjen e kompaktit për Kosovën në vlerë prej 236.7 milionë euro.

Rizvanolli ka thënë se ky është investimi më i madh në sektorin e energjisë të Kosovës.

“Lajm i mrekullueshëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës! Bordi i drejtorëve të Korporatës së Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) kanë aprovuar Programin Kompakt të Kosovës me vlerë prej 236.7 milionë dollarësh – investimi më i madh në sektorin e energjisë të Kosovës, si dhe një gur themel që mundëson tranzicionin tonë energjetik”, ka shkruar Rizvanolli.

“Jam falënderuese ndaj ekipeve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Kosovës, krenare me ekipin e Kosovës, si dhe e nderuar që kam udhëhequr këto negociata!”, shtoi ajo.

Të ngjashme