Rusia nis valën e nëntë të sulmeve me raketa në Kiev këtë muaj

Prishtinë | 18 Maj 2023 | 08:35 | Nga Ekonomia Online

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, është sulmuar nga ajri nga Rusia për të nëntën herë këtë muaj.

Një person është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur në një sulm me raketa në Odesa, një qytet port i Detit të Zi në jugperëndim, thonë zyrtarët.

Shpërthime u dëgjuan gjithashtu në rajonet qendrore të Vinnytsia, Khmelnytsky dhe Zhytomyr.

Administrata ushtarake e Kievit tha se informacionet paraprake treguan se të gjitha raketat në hyrje ishin shkatërruar.

Kjo është hera e nëntë që Rusia ka nisur sulme ajrore në qytet këtë muaj. Të martën, Ukraina tha se kishte rrëzuar gjashtë raketa hipersonike Kinzhal si pjesë e një sulmi “jashtëzakonisht të dendur”.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se një zjarr kishte shpërthyer në një garazh në zonën Darnytsya të Kievit, por shtoi se askush nuk ishte lënduar.

Kreu i administratës ushtarake civile të Kievit tha se një sulm i rëndë me raketa ishte nisur nga bombarduesit strategjikë rusë mbi detin Kaspik, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Të paktën tetë persona raportohet se u vranë duke përfshirë një djalë pesëvjeçar pranë Khersonit dhe 17 u plagosën nga bombardimet të mërkurën, ndërsa të dyja palët shkëmbyen akuzat për goditjen e zonave civile.

Të ngjashme