ShBA ia merr gjigantit kinez plot 900 milionë dollarë

Prishtinë | 09 Mar 2017 | 10:29 | Nga

ShBA e ka fituar gjyqin ndaj gjigantit kinez të telekomunikacionit, ZTE.

900 milionë dollarë do të përfitojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës pasi që kompania kineze kishte shkelur embargon ekonomike amerikane duke i blerë pajisjet në SHBA dhe të njëjtat i ka shitur në Iran.

Po ashtu, përveç pagesës, kompanisë do ti ndalohen edhe eksportet në SHBA për shtatë vitet e ardhshme.

 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme