Shiu rekord në qytetin e Nju-Jorkut shkakton përmbytje

Prishtinë | 30 Sht 2023 | 11:05 | Nga Ekonomia Online

Shiu rekord pushtoi sistemin e kanalizimeve të Nju-Jorkut të premten, kështu duke dërguar një valë të përmbytjeve që rrjedhin nëpër rrugë dhe në bodrume, shkolla, metro dhe automjete në të gjithë qytetin më të populluar të vendit.

Uji u ngrit shpejt dhe furishëm, duke i zënë në befasi disa udhëtarë teksa kalonin në orën e pikut të mëngjesit të së premtes, shkruan CNN, transmeton Klan Kosova.

Reaguesit e parë u hodhën në veprim aty ku ishte e nevojshme, duke nxjerrë njerëzit nga makinat e bllokuara dhe bodrumet e mbushura me ujë.

Më shumë shi ra në një ditë të vetme në Aeroportin Ndërkombëtar “John F. Kennedy” të Nju-Jorkut, se çfarëdo dite tjetër që nga viti 1948.

Të ngjashme