Shtyhet shqyrtimi i Raportit vjetor të KQZ-së, shkaku i seancës e përgatitjeve për zgjedhjet në veri

Prishtinë | 30 Nën 2022 | 11:01 | Nga Hasan Hoti Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, ka shtyrë për një mbledhje tjetër shqyrtimin e Raportit Vjetor Financiar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2021, raporton Ekonomia Online.

Kjo u bë pas kërkesës së kryesuesit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Kreshnik Radoniqi, kërkoi që të lirohet para orës 11:00, pasi siç tha ka takim për shkak të zgjedhjeve që pritet të mbahen në veri të vendit.

“Gjatë vitit 2021, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është angazhuar në organizmin e dy proceseve zgjedhore: Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Kosovës dhe Zgjedhjeve Lokale”.

“Buxheti final i KQZ-së në vitin 2021 ishte në vlere prej 16.796,517 euro dhe është shpenzuar në vlere prej 16.435,543 euro apo 98%. Buxheti i planifikuar për organizmin e zgjedhjeve te 14 shkurtit 2021 ishte në shumen: 5.578,712 euro. Pas përfundimit të zgjedhjeve, KQZ-ja ka miratuar raportin përfundimtar të shpenzimeve për organizimin e zgjedhjeve, sipas të cilit këto zgjedhje i kane kushtuar buxhetit t Kosovës: 4.469,764.00 euro”, tha Radoniqi.

Kundër shtyrjes u shpreh deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, raporton EO.

“Kjo mbledhje dhe ky raportim duhet të përfundojë, pasi që është një pikë e rëndësishme, ajo për votimin e Projektligjit për tërheqjen e mjeteve nga Trusti”, tha Lekaj.

Anëtarët e këtij Komisioni u pajtuan që e njëjta mbledhje të mbahet një ditë tjetër.

Lexo më shumë:

Të ngjashme