Si t’i rrisni flokët përmes sodës së bukës

Prishtinë | 18 Jan 2023 | 23:08 | Nga Ekonomia Online

Ka shampo të ndryshme që mund të blihen në dyqane për rritjen e flokëve, megjithatë që të gjithë ata mund të jenë toksikë, për shkak të kimikateve që përmbajnë.

Madje, këto produkte higjienike mund t’i bëjnë flokët tuaja të bëhen edhe më të brishta dhe të thata, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, shampoja me sodë të bukës do të rregullojë çdo gjë. Yndyra që ndërtohet në flokët tuaj dhe në zonën e kokës do të eliminohet falë saj.

Soda e bukës është një alkalin natyral dhe falë butësisë që ka, mund të shfrytëzohet edhe si shampo.

Por, si duhet ta prodhoni këtë lloj shampoje? Ndiqini instruksionet e mëposhtme.

– Kombinoni 3 një sasi të ujit me 2 ose 3 lugë gjelle sodë buke
– Hidhni 10 pika vaji esencial livando. Përziejeni mirë.
– Vendoseni në kokën tuaj.
– Duhet ta mbani në flokë deri në 3 minuta. Përdorni ujë të ngrohtë për ta shpëlarë atë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme