Surroi kundër ministrit Çeku: Gjokoviqi ka të drejtë t’i pagëzojë fëmijët e tij në Kosovë

Prishtinë | 19 Maj 2023 | 12:31 | Nga Ekonomia Online

Publicisti Veton Surroi i ka dalë në mbrojtje tenistit serb, Novak Gjokviq që ka deklaruar se ka dëshirë t’i pagëzojë fëmijët në Kosovë. Sikurse Surroi nuk kishte menduar edhe ministri i sportit, Hajrullah Çeku.

Ai kishte deklaruar se Gjokoviqi e ka të ndaluar hyrjen në Kosovë për shkak të mos vaksinimit me vaksinat anti-covid.

Ditë më parë, në një intervistë për të përditshmen italiane “Corriere della Sera”, Gjokoviq ka thënë se ka dëshirë të kthehet në Kosovë për t’i pagëzuar fëmijët e tij, teksa kishte shtuar se Kosova është pjesë e Serbisë.

Deklarata e tij kishte zgjuar kureshtje më të madhe vetëm pas reagimit të ministrit të Ministrisë së Rinisë, Kulturës dhe Sportit në Kosovë, Hajrullah Çeku.

Përmes një postimi në Twitter, Çeku i ishte kundërpërgjigjur shkurt tenistit serb, duke ia bërë të ditur se e ka të ndaluar hyrjen në Kosovë.

“No-Vax No entry”, kishte shkruar Çeku në rrjetin e tij social, Twitter, duke e vendosur edhe flamurin e Kosovës.

Pas reagimeve të shumta nga mediat e ndryshme si dhe kishave ortodokse serbe në Kosovë ka reaguar edhe publicisti i njohur, Veton Surroi.

Surroi i ka dhënë të drejtë Gjokoviqit për shprehjen e dëshirës së tij, duke e bërë të ditur se është e drejtë e gjithsecilit se ku do t’i pagëzojë fëmijët e vet.

“Çdokush ka të drejtë t’i pagëzojë fëmijët e tij/saj në kishat e Kosovës. Është e drejta e Gjokoviqit për të zgjedhur kur dhe ku. Le të ndihet në pagëzimin e fëmijëve të tij fryma e Mateut 22:39: “Duaje të afërmin tënd si veten tënde”, thuhet në reagimin e Surroit.

Lidhur me deklaratën e ministrit Çeku kishte reaguar edhe Kisha Ortodokse Serbe, përmes llogarisë në Twitter të Manastirit të Deçanit.

“Lusim Zotin që kjo çështje të zgjidhet në përputhje me të drejtën e lëvizjes së lirë të të gjithë qytetarëve dhe liritë fetare të të gjithëve sepse nuk ka arsye ligjore për ndalimin e hyrjes së z. Gjokoviq, i cili vlerësohet si sportist me famë botërore edhe nga shumë shqiptarë të Kosovës”, thuhet mes të tjerash në deklaratën e përbashkët të Dioqezës Ortodokse serbe në Kosovë.

Përpos dëshirës për pagëzimin e fëmijëve të tij, Gjokoviq mes të tjerash kishte deklaruar se Kosova është zemra e Serbisë dhe ajo njihet si e tillë nga serbët.

“Nuk dua të merrem me politikë, por për çdo serb, Kosova është zemra, është qendra e kulturës, e identitetit, e traditës, e besimit tonë”, kishte deklaruar Gjokoviqi.

Tenisti serb njihet për deklaratat e tij shoviniste e kundërthënëse ndaj Kosovës.

Të ngjashme