Takimi i 18 marsit në Ohër u zgjodh për një arsye të fuqishme

Prishtinë | 06 Mar 2023 | 07:56 | Nga Ekonomia Online

Vendimi për mbajtjen e një raundi të ri negociatash ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Ohër është ndikuar edhe nga qëndrimi i presidentit serb se Maqedonia e Veriut është i vetmi vend pritës i pranueshëm në rajon, njoftoi sot portali maqedonas “Nova TV”, duke cituar burime diplomatike.

Siç shkruan (novatv.mk), presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti, së bashku me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell, pas të gjitha takimeve të mëparshme në zyrat e Brukselit dhe në margjinat e konferencave të ndryshme ndërkombëtare, do të takohen për për herë të parë në rajon Ohri do të jetë nikoqir i takimit më 18 mars.

Vendndodhja, shtohet, u zgjodh pas vendimit të BE-së për të zhvilluar bisedime ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në këtë fazë kritike në Ballkan, dhe Ohri u zgjodh si qyteti pritës në mënyrë që BE-ja “të demonstrojë qëndrimin e tij ndaj Marrëveshjes së Ohrit (nga viti 2001) si model i suksesshëm për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, i cili duhet të jetë edhe frymëzim për lidershipin serb dhe atë kosovar”.

Vendimi që Ohri të jetë vendi për një raund të ri negociatash ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, siç thuhet, “u mor edhe për shkak të qëndrimit të Presidentit të Serbisë se Maqedonia e Veriut është i vetmi vend i pranueshëm në rajon si vend pritës. për bisedimet, të cilat po nxehen në drejtim të gjetjes së zgjidhjes së problemit të Kosovës”.

Sipas burimeve diplomatike të “Nova TV”, përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, konsideron se me këtë rast Maqedonisë së Veriut duhet t’i jepet njohja si partner strategjik i qëndrueshëm i BE-së, si dhe sukseset me marrëveshjet e Prespës dhe Ohrit, të cilat BE-ja i vlerëson si shembull në rajon për zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve.

Në Bruksel të hënën, më 27 shkurt, pas një raundi të ri të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Borrell tha se liderët e të dy palëve ranë dakord se nuk nevojiten bisedime të mëtejshme për Propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve, por se negociatat shtesë nevojiten për modalitetet e zbatimit të marrëveshjes.

Kabineti i kryeministrit të Maqedonisë së Veriut konfirmoi të nesërmen se Kovaçevski është i gatshëm të presë takimin Kurti-Vuçiq në kuadër të negociatave ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën kujdesin e BE-së dhe SHBA-së, më 18 mars.

Siç është paralajmëruar, në këtë takim do të marrin pjesë edhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell dhe përfaqësuesi special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Të ngjashme