Të enjten shorti për Ligën e Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm të Kosovës

Prishtinë | 14 Dhj 2021 | 17:57 | Nga Ekonomia Online

Të enjten më 16 dhjetor nga ora 18:00 do të tërhiqet shorti për edicionin e tretë të formatit të ri të UEFA-s, Liga e Kombeve.

Kosova gjendet në Ligën C, ndërs Shqipëria është promovuar në Ligën B.

Ligat A, B dhe C do të kenë të gjitha nga 16 skuadra, të cilat do të ndahen secila në katër grupe me nga katër për fazën e ligës.

Shtatë skuadrat e mbetura, në Ligën D, do të ndahen në dy grupe, njëri me katër dhe tjetri me tre.

Liga A

Francë
Spanjë
Itali
Belgjikë
Portugali
Holandë
Danimarkë
Gjermani
Angli
Poloni
Zvicër
Kroaci
Uellsi (promovuar)
Austria (promovuar)
Republika Çeke (promovuar)
Hungaria (promovuar)

Liga B

Ukraina (e zbritur)
Suedia (e zbritur)
Bosnje dhe Hercegovina (e zbritur)
Islanda (e zbritur)
Finlanda
Norvegjia
Skocia
Rusia
Izraeli
Rumania
Serbia
Republika e Irlandes
Sllovenia (e promovuar)
Mali i Zi (e promovuar)
Shqiperia (e promovuar)
Armenia (e promovuar)

Liga C

Turqia (e zbritur)
Sllovakia (e zbritur)
Bullgaria (e zbritur)
Irlanda e Veriut (e zbritur)
Greqia
Bjellorusia
Luksemburgu
Maqedonia e Veriut
Lituania
Gjeorgjia
Azerbajxhani
Kosovë
(2 fitues të play-out tbc në mars 2022)
Gjibraltar (promovuar)
Ishujt Faroe (promovuar)

Liga C ose D (Play-out 2020/21)

Kazakistani
Qipro
Estonia
Moldavia

Liga D

(2 humbës në play-out tbc në mars 2022)
Lihtenshtajni
Maltë
Letoni
San Marino
Andorra

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme