Trump godet Bidenin: Ka dorëzuar kufirin amerikan për fiksimin ukrainas

Prishtinë | 30 Jan 2022 | 16:30 | Nga Ekonomia Online

Duke folur në tubimin “Save America” ​​në Teksas të shtunën, ish-presidenti Donald Trump kritikoi administratën e Biden për “fiksim se si të mbronte kufirin e Ukrainës”, ndërsa e akuzoi atë për mbylljen e syve ndaj krizës në SHBA, duke iu referuar kufirit me Meksikën.

“Të gjithë në Uashington janë të fiksuar se si të mbrojnë kufirin e Ukrainës, por kufiri më i rëndësishëm në botë tani për ne nuk është kufiri i Ukrainës, është kufiri i Amerikës”, u tha Trump mbështetësve të tij.

Duke përmendur një numër rekord të lartë të emigrantëve të paligjshëm që arrijnë në kufirin SHBA-Meksikë, ish-presidenti e krahasoi fluksin e njerëzve me një “pushtim” që kërcënon sigurinë e SHBA.

Ai vazhdoi të argumentonte se Joe Biden tashmë kishte “dorëzuar” kufirin amerikan dhe “tani i gjithë planeti po kalon nëpër të sikur Amerika të ishte mposhtur në fushën e betejës”.

“Përpara se udhëheqësit tanë të flasin për pushtimet e vendeve të tjera, ata duhet të ndalojnë pushtimin e këtij vendi,” shtoi Trump, duke sugjeruar që SHBA duhet të rrisë trupat në kufirin e saj jugor në vend që të vendosë ushtarë amerikanë më afër pragut të Rusisë.

Të ngjashme