Ushqimi jo i shëndetshëm kur je 20 vjeç rrit rrezikun për sëmundje më vonë

Prishtinë | 28 Pri 2023 | 00:21 | Nga Ekonomia Online

Të ushqyerit me një dietë që përmban nivele të larta të yndyrës gjatë moshës 20 deri në 30 vjeçare rrit rrezikun e sëmundjeve më vonë – jo vetëm për shkak të shtimit të peshës.

Sipas studiuesve në Universitetin Qingdao të Kinës, ushqimet e yndyrshme shkaktojnë zvogëlimin dhe mutacionin e baktereve të ashtuquajtura “të mira” në zorrë.

Në mënyrë të veçantë, një dietë jo e shëndetshme modifikon mikrobiomat – të cilat thyejnë ushqimin në stomak – dhe nxitë rritjen e shënuesve të inflamacionit në tërë trupin.

Të dhënat, të botuara në gazetën Gut, ngrenë shqetësimin se kjo mund të ‘mbjellë farat’ e çrregullimeve metabolike, siç është diabeti, sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru, për një kohë të gjatë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme