Ushtria izraelite thotë se e vrau komandantin e lartë të Hezbollahut

Prishtinë | 12 Qer 2024 | 14:32 | Nga Ekonomia Online

Izraeli thotë se një nga komandantët më të lartë të Hezbollahut në Libanin jugor u vra nga sulmet izraelite në Libanin jugor të martën, raporton CNN.

Në një deklaratë të mërkurën, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se komandanti Talib Sami Abdulla ishte përgjegjës për sulme të shumta kundër civilëve izraelitë gjatë disa viteve.

Hezbollahu konfirmoi vdekjen e Talibit të martën, si dhe vdekjen e tre luftëtarëve të tjerë.

Të mërkurën, grupi militant lëshoi ​​mbi 200 raketa drejt Izraelit, për të cilin thotë se është “në përgjigje të atentatit” të kryer nga Izraeli në fshatin Jouya, duke iu referuar vdekjes së Talibit.

Të ngjashme