Vdekja e Kadaresë, Jahjaga: I përjetshëm kujtimi për ju mjeshtër i madh

Prishtinë | 01 Kor 2024 | 09:39 | Nga Ekonomia Online

Shkrimtari i madh shqiptar, Ismail Kadare vdiq sot në orët e hershme të mëngjesit në moshën 88-vjeçare.

Pas lajmit për vdekjen e tij, ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka postuar një fotografi me të ndjerin në llogarinë e saj në Facebook.

“Një shpirt i madh na paska lënë sot! Një kandil i çmuar i letërsisë mbarë shqiptare nga sot po vazhdon të ndriçojë dhe në botën e amshueshme. Përjetësisht mirënjohës për të gjitha vlerat që i dhatë letërsisë sonë. I përjetshëm kujtimi për ju mjeshtër i madh! Ismail Kadare, 1936-2024”, shkroi Jahjaga.

Sipas mediave në Shqipëri, Ismail Kadare vdiq në spitalin e Tiranës.

Të ngjashme