ZRrE-ja aprovon ALPEX-it kërkesën për tarifa shtesë

Prishtinë | 01 Kor 2024 | 14:20 | Nga Natyra Salihaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Bordi i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) të hënën ka miratuar kërkesën për Listën e Tarifave ALPEX sh.a për zonën e ofertimit të Republikës së Kosovës, si Operator i Emëruar i Tregut të Energjisë Elektrike (NEMO) që ndërlidhen me Tregun Ndërditorë, raporton Ekonomia Online.

Eksperti për tarifa dhe çështje rregullative, Muharrem Gashi, tha se ALPEX ka disa kërkesa për aktivitetin ditor.

“ALPEX ka disa kërkesa për aktivitetin ditor me shtu edhe tarifën ditore, shtimin e tarifës variabile për tregun ditorë, shtimin e tarifës të lirimit për tregun ditorë”, tha ai.

Tutje, shtoi se kanë edhe dy kërkesa tjera.

“Me ndryshu emërtimin e tarifës vjetore dhe provimit, me u bë pagesë njëherë nga tarifa vjetore që është në zbatim. ALPEX, ka volume të vogla tregtimi”, tha ai.

Aty u tha se ky vendim nuk ka ndikim tek tarifat e konsumatorëve.

Të ngjashme