1 200 biznese kosovare operojnë në Shqipëri, 2 000 të Shqipërisë janë në Kosovë

Prishtinë | 12 Shk 2024 | 13:38 | Nga Flutura Sogonjeva Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, ka pritur në takim zëvendësministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme të Shqipërisë, Besart Kadia, së bashku me ambasadorin e Kosovës në Shqipëri, Petrit Malaj dhe drejtues të shoqatave të biznesit të Shqipërisë, raporton Ekonomia Online.

Në këtë takim u tha se Kosova është partner i fuqishëm ekonomik për Shqipërinë.

Rafuna tha se qëllimi i këtij takimi ishte adresimi i sfidave që paraqiten te bizneset, si dhe për ta bërë tregun e të dyja vendeve atraktiv për vizitorë.

Po ashtu ai shtoi se OEK është e gatshme për të kontribuar për thellimin e bashkëpunimit.

“Do të bisedojmë se cilat janë kërkesat dhe idetë, për një zhvillim ekonomik mes dy qeverive. Ne si Odë Ekonomike jemi të gatshëm të laborojmë për themelimin e bashkëpunimit”, tha Rafuna.

Ndërsa, zëvendësministri Kadia u shpreh se synimi i këtij takimi është tregu atraktiv për të dyja shtetet.

“Është një potencial i cili është i pafundmë sa i përket benefiteve dy palësh si u tha në takimet, ky është takimi i dytë i çështjeve diplomatike. Mbi 1287 biznese kosovare që është tregues i potencialit, ndërsa nga Shqipëria 2022 biznese janë të regjistruara në Kosovë. Prandaj synimi është tregu atraktiv për të dy shtetet”, u shpreh ai.

Kadia tha se është një potencial i cili është i pafundmë sa i përket benefiteve dy paleshe duke thënë se ky është takimi i dytë i çështjeve diplomatike.

Ai deklaroi se më shumë se 1 200 biznese kosovare funksionojnë në Shqipëri ndërsa nga Shqipëria 2 000 të tilla. Synim tha se e kanë tregun atraktiv për të dy shtetet.

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi tha se në kuadër të këtij rrugëtimi, janë gjetur forma se si mund të avancohet shkëmbimi tregtar me Shqipërinë.

“Në të gjitha fushat mirëpo me fokus pjesa e prodhimit e investimit, mirëpo në të njëjtën kohë t’i adresojmë edhe problemet që hasen në pjesën e turizmit. Turizmin duhet ta kem edhe nga të rinjtë shqiptar se ata e kanë verën ne e kemi dimrin. Ne kemi një lidhje më të madhe me shumë marrëveshje bilaterale me më se shumti se çdo vend tjetër”, u shpreh ai.

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj, tha se marrëdhëniet e shkëlqyera me shtetin shqiptar e tregojnë bizneset.

“Kosova është partner i fuqishëm për Shqipërinë jam i lumtur  për këtë takim me ju biznesmenë nga Kosova e Shqipëria. Takimi kokë më kokë e kam pritur me rëndësi. Më mirë se sa e dini ju si biznese marrëdhënien e shkëlqyer që ka Kosova e Shqipëria”, u shpreh ai.

Të ngjashme