15 mënyra natyrale për të parandaluar dhimbjet e kokës

Prishtinë | 24 Maj 2023 | 22:45 | Nga Ekonomia Online

KONSUMONI SA MË SHUMË UJË

Uji i pijshëm do të ndalojë dehidrimin, i cili mund të jetë një shkak themelor i shumë dhimbjeve të kokës. Pirja e mjaftueshme e ujit mund të ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të kokës ose në qetësimin e saj. Sipas një studimi të botuar në revistën “Antioxidants”, edhe dehidrimi i lehtë mund të ndryshojë mënyrën se si njerëzit mendojnë dhe funksionojnë, duke i bërë ata të ndihen më keq, me ose pa dhimbje koke. Uji mund të ndihmojë që dikush në këtë situatë të ndihet më mirë. Konsumimi i ushqimeve të tilla si frutat, smoothies ose soups, mund të bëjë që të jeni të dehidratuar.

KOMPRESAT E FTOHTA

Një kompresim i ftohtë mund të jetë një zgjidhje e thjeshtë për dhimbjen e kokës, që shumë njerëz kanë në dorë. Aplikimi i një pakoje akulli ose një sendi tjetër të ftohtë në kokë ose qafë mund të ndihmojë ngushtimin e enëve të gjakut dhe zvogëlimin e inflamacionit në zonë. Kjo mund të lehtësojë përkohësisht dhimbjen e kokës. Një studim në gazetën “Hawai’i” të Mjekësisë dhe Shëndetit Publik zbuloi se aplikimi i paketave të akullit në qafë për 30 minuta redukton ndjeshëm dhimbjen te njerëzit me migrenë.

KOMPRESAT E NGROHTA

Në raste të tjera, të tilla si me dhimbje koke, tensioni ku muskujt janë shumë të ngushtë, një kompresë e ngrohtë mund të ndihmojë në zbutjen e këtyre muskujve dhe të sjellë lehtësim. Njerëzit mund të jenë në gjendje të marrin të njëjtin efekt nga një dush i vakët.

QËNDRONI NË ERRËSIRË

Disa njerëz që vuajnë nga dhimbjet e kokës bëhen të ndjeshme ndaj dritës. Dritat e zyrave apo edhe drita e fortë nga një smartphone mund t’i bëjnë simptomat më keq. Ndaj rekomandohet që të pushoni në një dhomë të errët.

ÇAJRAT BIMORE

Çaji bimor mund të jetë një mënyrë e dobishme për të qenë të dehidratuar. Për shembull, çaji i xhenxhefilit mund të ndihmojë për lehtësimin e dhimbjes së kokës. Një studim i vitit 2013 zbuloi se pluhuri i xhenxhefilit kishte efekte të ngjashme me një ilaç të zakonshëm për zvogëlimin e migrenave. Një çaj i thjeshtë me ujë të ngrohtë dhe pluhur xhenxhefili mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Çajra të tjerë qetësues përfshijnë menten dhe kamomilin.

USHTRIME

Ushtrimet mund të ndihmojnëë në mbajtjen e trupit të shëndetshëm dhe në nxitjen e qarkullimit më të mirë, gjë që mund të zvogëlojë shanset për shfaqjen e një dhimbjeje koke. Ushtrimi i rregullt dhe i moderuar siç është ecja me këmbë për 30 minuta në ditë, mund t’ju vijë në ndihmë për të parandaluar dhimbjet e kokës.

KONTROLLONI PËR INTOLERANCË USHQIMORE

Ndonjëherë intolerancat e ushqimit mund të jenë shkaku themelor i simptomave të tilla si dhimbje koke. Nëse një dhimbje koke duket se shfaqet pas ngrënies, mund të jetë e dobishme për njerëzit që të mbajnë një ditar të ushqimit për çdo gjë që hanë çdo ditë. Kjo mund t’u mundësojë atyre të identifikojnë dhe shmangin çdo ushqim që mund të shkaktojë dhimbje koke.

GJUMI

Pagjumësia mund të shkaktojë po ashtu dhimbje koke, ndaj edhe rekomandohet që të flihet mjaftueshëm gjumë.

MASAZHIMI I PIKAVE TË PRESIONIT

Masazhimi i pikave të presionit të caktuar mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit në kokë dhe zvogëlimin e dhimbjes së kokës. Shumë njerëz mendojnë se masazhimi i nofullës ose qafës mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit dhe lehtësimin e simptomave për ata që vuajnë nga dhimbjet e kokës.

TEKNIKAT E RELAKSIMIT

Teknikat e relaksimit mund të ndihmojnë shumë njerëz me simptoma të dhimbjes së kokës, duke reduktuar gjithashtu stresin dhe ankthin. Teknikat e relaksimit përfshijnë praktika të tilla si frymëmarrja e thellë e barkut, meditimet e drejtuara, dhe përqendrimi aktiv në zbutjen e muskujve.

KAFEINA

Pirja e një pijeje me kafeinë ndonjëherë mund të ndihmojë në lehtësimin e një dhimbjeje koke. Kafeina në vetvete mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të një dhimbje koke të tensionit ose migrenës. Kafeina ka tendencë për t’u çlodhur enët e gjakut, të cilat mund të mbështesin qarkullimin dhe të lehtësojnë tensionin.

MAGNEZIUMI

Një përmbledhje e publikuar në revistën “Nutrients” në vitin 2018 sugjeron që njerëzit që përjetojnë rregullisht dhimbje koke ose migrenë, mund të kenë më shumë gjasa të kenë nivele të ulëta të magnezit. Shtimi i magnezit në dietë, si një shtojcë, mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve të kokës ose parandalimin e tyre në këto raste.

VITAMINA B

Disa vitamina B mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga dhimbjet e kokës. Hulumtimet kanë treguar se vitaminat, përfshirë folatet dhe vitaminat B-6 dhe B-12, mund të luajnë një rol në parandalimin e dhimbjeve të kokës, migrenës ose reduktimin e simptomave të dhimbjes së kokës.

VITAMINA E

Vitamina E gjithashtu mund të luajë një rol në simptomat e dhimbjes së kokës. Kjo mund të jetë e vlefshme për gratë që përjetojnë migrenë gjatë ciklit të tyre menstrual, pasi vitamina E mund të ndihmojë që hormonet e tyre të mbrohen në mënyrë të barabartë për të parandaluar simptomat.

SHMANGNI KONTAKTET ME KIMIKATE OSE ERËRA TË TJERA TË FORTA

Për njerëzit që shpesh përjetojnë migrenë, shmangia e erërave të forta mund të jetë një hap i mençur për t’i parandaluar ato. Konkluzionet e studimeve kanë treguar se aromat nga burime të tilla si parfume ose kimikate të tjera të forta mund të shkaktojnë migrenë pas disa minutash të ekspozimit.

Të ngjashme