Filmi i Hollywood “parashikoi” shpërthimin e virusit

Prishtinë | 24 Jan 2020 | 12:16 | Nga Ekonomia Online

Tre qytete të mëdha në Kinë janë izoluar nga frika e përhapjes së një koronavirusi vdekjeprurës.

Bëhet fjalë për 20 milionë banorë, të cilët druhen se mund t’u mbarojnë ushqimet. Pamjet që vijnë nga këto qytete i ngjajnë filmave me zombie.

Por në fakt, ka një film Hollivudi që po përflitet shumë këto ditë në media.

Fansat e filmit ‘Contagion’ me Matt Damon thonë se ngjashmëritë me atë që po ndodh në Kinë tani janë të frikshme.

Në filmin e vitit 2011, Pacientja Zero, një amerikane e quajtur Beth Emhoff (Gwyneth Paltrow), preket nga sëmundja fatale pas një udhëtimi në Hong Kong.

Por ajo që po i shokon fansat ka lidhje me burimin e sëmundjes. Në film tregohet se bartësi fillestar i virusit është një lakuriq. Madje një lakuriq frutash. Një derr e ha këtë lakuriq dhe më pas një shef kuzhine blen derrin dhe e dërgon për gatim. Teksa po merrej me derrin, ai nuk i lan duart kur takon një kliente, pikërisht amerikanen Beth Emhoff. Pasi i jep dorën, ai i transmeton virusin e marrë nga lakuriqi dhe derri, duke e bërë Pacienten Zero.

Virusi që po terrorizon Kinën dhe botën aktualisht thuhet se ka ardhur nga supa e lakuriqit të frutave.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme