As në Liverpool as në Bayern Munich, Alonso do të qëndrojë në Bayer Leverkusen

Prishtinë | 29 Mar 2024 | 19:00 | Nga Ekonomia Online

Trajneri i Bayer Leverkusenit, Xabi Alonso, ka konfirmuar se do të qëndrojë me klubin e tij aktual pas fundit të këtij sezoni.

Liverpool dhe Bayern Munich e kishin ndjekur të dy Alonson si objektivat e tyre të lartë menaxheriale përpara largimit të Jurgen Klopp dhe Thomas Tuchel këtë verë, por doli të enjten se Alonso kishte refuzuar përparimet e të dy skuadrave.

Duke folur për mediat 24 orë më vonë, Alonso konfirmoi vendimin e tij për të vazhduar udhëtimin e tij me Bayer.

“Ka qenë një sezon me shumë spekulime për të ardhmen time. Doja të shfrytëzoja pushimin ndërkombëtar për të reflektuar dhe për të marrë një vendim”, tha ai, raporton 90min.com, transmeton Klankosova.tv.

“Javën e kaluar, pata një takim me Simon [Rolfes] dhe Fernando [Carro] kur i informova për vendimin tim për të vazhduar të jem trajner i Bayer Leverkusen”.

“Sigurisht, të gjitha vendimet duhet t’i analizoni mirë. Mundohem të marr ato të duhurat. Mundohem të marr ato që ndjej se vijnë në mënyrë të natyrshme dhe në këtë moment ndjej se ky është vendi i duhur për Unë të jem, të zhvillohem si trajner – unë jam një trajner i ri, por duhet ta ndjej atë dhe tani e ndjej se ky është vendi i duhur.”

“Nuk do të ishte e drejtë nga unë të flisja për klubet e tjera kur ata janë në këtë situatë”, tha Alonso kur u pyet drejtpërdrejt për interesimin nga Liverpool dhe Bayern. “Sigurisht, ato janë klube me të cilat kam një lidhje të fortë. Kam luajtur atje, i respektoj, por nuk është e drejtë për mua të flas për ta tani.”

Të ngjashme