Banorët dhe emigrantët protestojnë para vizitës së Ursula von der Leyen në Lampedusa

epaselect epa10863566 A boat carrying migrants arrive on the island in Lampedusa, Italy, 16 September 2023. Italian Deputy Premier and Foreign Minister Antonio Tajani on 15 September called for the intervention of the United Nations in response to the significant increase in the arrival of migrants and refugees by sea to Italy in recent days. Lampedusa's city council declared a state of emergency on 13 September evening after a 48-hour continuous influx of migrants. EPA/CIRO FUSCO
Prishtinë | 17 Sht 2023 | 11:49 | Nga Ekonomia Online

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen do të udhëtojë të dielën në ishullin italian të Lampedusas, që është mbingarkuar me mijëra emigrantë të ardhur këtë javë.

Zëdhënësi i Von der Leyen, Eric Mamer, konfirmoi të shtunën se ajo do të bënte udhëtimin me ftesë të kryeministres italiane Giorgia Meloni, e cila po bën thirrje për një bllokadë detare të Afrikës së Veriut.

Tensionet në ishullin e vogël po rriteshin të shtunën, pasi banorët dhe emigrantët u mërzitën në pritjet e gjata për të transferuar njerëzit nga qendra e pritjes e mbushur me njerëz në kontinentin italian.

Gati 7 mijë emigrantë mbërritën në Lampedusa nga Tunizia këtë javë, dhe Kryqi i Kuq tha se 3800 të tjerë mbetën në ishull.

Të shtunën, ministri i Brendshëm italian Matteo Piantedosi bëri thirrje për masa konkrete “që synojnë bllokimin e nisjeve në origjinën e tyre” gjatë një video-konference me homologët e tij francezë, gjermanë dhe spanjollë dhe komisioneren e BE-së për Çështjet e Brendshme Ylva Johansson.

Grupi ra dakord të punonte për një përgjigje “operative”. Shumica e emigrantëve mbërritën nga Tunizia, pavarësisht marrëveshjes të BE-së me vendin e Afrikës së Veriut për të frenuar operacionet e kontrabandës në këmbim të ndihmës ekonomike.

Të ngjashme