Belgjikë, arrestohen shtatë persona për planifikim të një sulmi terrorist

Prishtinë | 05 Maj 2023 | 13:32 | Nga Ekonomia Online

Autoritetet në Belgjikë kanë arrestuar shtatë persona të dyshuar për planifikimin e një sulmi terrorist, njoftoi të enjten zyra e prokurorit federal.

Zyra e prokurorit nëpërmjet një deklarate tha se arrestimet u bënë pas bastisjeve në qytetet Roeselare, Menen, Ostend, Wevelgem dhe Ghent në rajonin Flamand, shkruan Anadolu.

Sipas deklaratës, të arrestuarit kishin lidhje me një grup të lidhur me organizatën terroriste DAESH teksa katër prej tyre ishin çeçenë dhe tre ishin belgë.

Trupi Koordinues i Belgjikës për Analizën e Kërcënimeve (OCAM) raportoi se rreziku i terrorit është në një nivel të moderuar pas zhvillimit.

Të ngjashme