Bideni i zemëruar për sulmin izraelit ndaj stafit të Kuzhinës Qendrore Botërore

Prishtinë | 03 Pri 2024 | 10:34 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka dënuar sulmin e Izraelit ndaj stafit të Kuzhinës Qendrore Botërore të hënën në Gaza, gjatë të cilit u vranë shtatë punonjës humanitarë, raporton “BBC”.

Biden ka thënë se “është i zemëruar dhe zemërthyer”, ndërsa ka akuzuar Izraelin që nuk ka bërë mjaftueshëm për t’i mbrojtur punonjës humanitar.

Izraeli ka premtuar një hetim të pavarur pasi shtetas të Britanisë së Madhe, SHBA-së, Kanadasë, Australisë dhe Polonisë humbën jetën në sulmin.

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog, ka kërkuar falje për vdekjet.

Shtatë viktima, të cilët punonin për Kuzhinën Qendrore Botërore, humbën jetën pasi kolona e tyre u sulmua të hënën nga ajri.

Bideni ka bërë thirrje që hetimi i Izraelit të kryhet me shpejtësi dhe se duhet “të sjellë përgjegjësi” dhe gjetjet të bëhen publike.

Të ngjashme