Bideni t’i kërkojë Kinës të mos e armatosë Rusinë

Prishtinë | 18 Mar 2022 | 12:59 | Nga Ekonomia Online

Presidenti amerikan, Joe Biden, pritet që të kërkojë nga Kina që të mos e furnizojë Rusinë me armë ushtarake.

Këtë pritet ta bëjë i pari i Amerikës gjatë një telefonate me liderin kinez, Xi Jinping.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë kritikuar Pekinin që nuk e ka denoncuar invazionin rus në Ukrainë.

Madje, Bideni të enjten e quajti Vladimir Putinin “bandit të pastër” dhe “diktator vrastar” i cili po e bënte një “luftë të pamoralshme” kundër popullit të Ukrainës.

Të ngjashme