Birra, aleat i fuqishëm në shërbim të bukurisë

Prishtinë | 13 Sht 2023 | 01:52 | Nga

Për shkak të përbërësve të saj natyral, birra ka një numër përfitimesh shëndetësore dhe është një aleat i fuqishëm në shërbim të bukurisë.

Për shkak të acidit ferulik të pranishëm në elb, birra do të përmirësojë cilësinë e lëkurës tuaj dhe përveç kësaj ju mund ta përdorni atë për kujdesin e flokëve dhe thonjve, transmeton ksp.

Duke analizuar përbërësit e birrës, hulumtuesit kanë gjetur se pija alkoolike më popullore në botë mund të përdoret për të rikthyer flokët e dëmtuar dhe për të rritur volumin e flokëve tuaj.

Aktorja e Hollywoodit, Catherine Zeta-Jones, zbuloi në vitin 2009 se flokët e saj ushqehen rregullisht me një përzierje të mjaltit dhe birrës. Gjithashtu, shumë marka ofrojnë produkte kozmetike të bazuara në birrë. Ky veprim justifikon hulumtimin tregon se mund të ndihmojë në forcimin e folikulit të flokut dhe stimulon rritjen e tyre.

Birra ishte për qëllime kozmetike të përdorura edhe në Egjiptin e lashtë. Gjegjësisht, gratë u lanë në birrë për të freskuar lëkurën dhe për ta mbrojtur atë nga sëmundjet e lëkurës. Në të njëjtën kohë, ata i krihnin flokët me birrë për ta bërë atë të ndritshme dhe të bukur.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme